O apelacích

Vinokram.cz

0,- Kč

Rozvoz vín

 

Nabízíme středeční rozvoz vín po Praze zdarma.

více

Prodej vín

Seznam ostatních míst, kde můžete v přátelské atmosféře posedět nad sklenkou některého z našich vín nebo si koupit láhev s sebou.

více

Rychlý kontakt

Potřebujete zkonzultovat výběr vína?

Máte dotazy?

Neváhejte nás kontaktovat!

+420 608 201 064

info@vinokram.cz

 

Výdejní místo e-shopu:

Bělohorská 128

Praha 6, 160 00

Výdej objednávek pouze pro předchozí dohodě.

Pozor! naše výdejna se nachází v suterénu domu Bělohorská 128, zvonek Vínokrám (nejsme vinotéka Z radosti).

Mapka jak se k nám dostanete

 

 

 

Bílá vína

bedýnka s vybranými lahvemi bílého vína , dle nabídky(6ks)

více

Červená vína

bedýnka s vybranými lahvemi červeného vína, ilustrační foto (6ks)

více

Bedýnka mix

Výběr pro seznámení se s našimi víny (6ks)

více

Dárkový set

Set velmi kvalitních vín - ideální dárek

více

O apelacích

Oblast Côtes du Rhône

 

Côtes du Rhône

tato „základní“ apelace oblasti Côtes du Rhône byla do apelačního systému zařazena již v roce 1937 a patří mezi ty nejstarší. Co se týká rozlohy území, řadí se po A.O.C. Bordeaux na druhé místo, neboť se nachází na území šesti francouzských departementů: Rhône, Loire, Ardèche, Gard, Drôme a Vaucluse.

Touto apelací jsou označována vína bílá, růžová i červená. Červená a růžová vína jsou vyráběna z odrůdy Grenache (stanovený minimální podíl této odrůdy je 40%), bílá vína z odrůdy Grenache Blanc.

 

Côtes du Rhône Villages 

apelace, která stojí nad základní apelací Côtes du Rhône. Přibližně na 70 autorizovaných měst a obcí má právo uvádět toto označení. Rozdíl v této a základní apelaci oblasti spočívá v nižším povoleném výnosu a ve stanovení minimálního obsahu alkoholu 12%. Vína této apelace jsou pěstována na 10 240 ha, objem výroby je 354 825 hl, z čehož 98% představují vína červená a růžová. 17 vybraných vesnic má právo uvést na etiketě k apelaci Côtes du Rhône Villages své jméno: Chusclan, Laudun, St. Gervais, Signargues v departementu Gard; Cairanne, Sablet, Séguret, Roaix, Valréas, Visan, Massif  d’Uchaux, Plan de Dieu  a Puyméras v departementu Vaucluse; Rochegude, Rousset-les-Vignes, Saint- Maurice, Saint-Pantaléon-les-Vignes v departementu Drôme.

 

Châteauneuf du Pape

Vinice této apelace se nachází kolem dolního toku řeky RhônyVinice jsou pokryté kamenitými oblázky, které přes den akumulují sluneční záření a v noci uvolňují teplo. Vína této apelace jsou rozmanitá, neboť jsou povoleny různé variace ze 13 odrůd. Mnozí autoři se shodují, že typické víno této apelace je díky rozmanitosti stylů vyráběných vín obtížné popsat, avšak obecně lze říci, že vína jsou ohnivnější a kořenitější.

 

Vacqueyras 

vinice této apelace se nachází v jižní části oblasti Cotes du Rhone, k udělení samostatné apelace Vacqueyras došlo až v roce 1990, avšak staré záznamy hovoří o výrobě vína v této oblasti již v 15. století. Vinaři hospodaří na zhruba 1432 ha, dominuje výroba červených vín, která tvoří přibližně 96 % produkce. Hlavními odrůdami jsou Grenache, následovaný Syrah a Mourvedre. Mladá vína mají krásné rubínově červené odstíny, stařší vína mají temnou inkoustově tmavou barvu.  V jejich aroma nacházíme vůni třešní, ostružin  či tóny kandovaného ovoce. Tato apelace je považována za “mladšího bratra” prestižních apelací Châteauneuf-du-Pape a Gigondas a je známá především díky produkci silných červených vín.

 

Luberon

nejjižnější apelace oblasti Côtes du Rhône. Vznik této apelace spadá do roku 1988, avšak historické kořeny vinařství v této oblasti sahají až do starověku. Oblast apelace se nachází v samém srdci Regionálního přírodního parku Luberon. Produkují zde plná červená vína, s výrazným charakterem a chutí hroznů. V jejich vůni nacházíme stopy malého červeného ovoce (rybíz, ostružiny, maliny) anebo jemné stopy koření. Místní růžová vína se značí širokou škálu barev – od světlých po jasně růžové. Pro jejich chuť jsou charakteristické stopy po červeném či exotickém ovoci  (např. jahody, angrešt....). Vína se vyznačují příjemnou svěžestí a elegancí. Bílá vína nabízejí širokou škálu vůní ovocných (grapefruit, broskev..), u komplexnějších vín nacházíme též stopy medu či opečeného chleba.

 

Ventoux 

vznik této apelace je datován roku 1973, srdcem oblasti je hora Mont Ventoux vysoká 1900m. V oblasti je obhospodařováno na 7450 ha vinic a roční produkce činí kolem 309 000 hl. Vinice mají většinou vápencové podloží a vína, která jsou v rámci této apelace produkována, jsou spíše lehčí, svěží a dobře pitelná. Pro červená vína, která představují přibližně 80 % produkce,  je charakteristické aroma černého ovoce, koření a pepře.

 

Oblast Alsace

Označení A.O.C. Alsace je uplatňováno v celé oblasti Alsaska, přibližně 75% celkové produkce vín má na etiketě toto označení. Specifikem Alsaska je, že vína jsou prodávána pod názvy jednotlivých odrůd. Vyšší kategorii představují vína Grand Cru, která jsou povolena vyrábět ze čtyř odrůd: Muscat, Riesling, Gewurztraminer, Pinot gris. V současné době se uznává zhruba padesát jedna Grands Crus, z nichž v naší nabídce najdete Grand Cru Frankstein, Grand Cru Pfersigberg a Grand Cru Kaefferkopf.